
”Nyresygdom er ret alvorligt, så derfor gælder det om at forhindre det, hvis vi kan. Folk med nyresygdom har bl.a. langt større risiko for at få hjertekarsygdom,” siger Peter Rossing.
Studie om allopourinol nyrebeskyttende virkning skuffede forskere
Det urinsyre-sænkende præparat, allopourinol, bremsede ikke forringelsen af nyrefunktionen hos patienter med type 1-diabetes, selvom præparatet sænkede mængden af urinsyre i blodet, konkluderer det nye dansk-internationale nyrestudie, PERL.
Dyreforsøg havde ellers indikeret, at forhøjede niveauer af urinsyre i blodet har en ødelæggende effekt på nyrer og de store blodkar. Et højt niveau af urinsyre øger mængden af systemisk inflammation, viste dyreforsøgene. Derudover fandt et dansk studie, at højere niveauer af urinsyre i blodet er koblet med øget risiko for nyresygdom hos mennesker med type 1-diabetes.
Derfor var det oplagt at se, om forringelsen af nyrefunktion kunne forebygges ved at bruge urinsyre-sænkende medicin, fortæller Peter Rossing, professor og forskningsleder hos Steno Diabetes Center Copenhagen. Han har stået for den danske del af PERL-studiet, hvis resultater blev præsenteret på American Society of Nephrology’s årlige kongres, i begyndelsen af november.
”Nyresygdom er ret alvorligt, så derfor gælder det om at forhindre det, hvis vi kan. Folk med nyresygdom har bl.a. langt større risiko for at få hjertekarsygdom. Derfor gav det god mening at kigge efter noget, som kunne modvirke udskillelsen af urinsyre, og her var allopourinol en oplagt mulighed,” siger Peter Rossing.
Urinsyre og nyrefunktion
SDCC var blandt de første til at vise – for en del år tilbage – at forhøjet urinsyre i blodet kort efter debut med type 1-diabetes, er en markør for, at patienten har større risiko for at udvikle nyresygdom senere i livet.
”Da vi gik i gang med undersøgelsen for fem år siden, manglede der præparater, som kunne forebygge nyresvigt og hjertekarsygdom. Det var før, at store studier havde vist, at SGLT-2-hæmmere og GLP-1-analoger har beskyttende effekt på nyrefunktion og hjerte-kar-sygdomme ved type 2-diabetes.”
Forskerholdet bag PERL-undersøgelsen har gennem tre år undersøgt 530 personer med diabetes for at afgøre, om midlet allopurinol mod forhøjet urinsyre i blodet også kan bremse udviklingen af nedsat nyrefunktion. Allopourinol sænkede mængden af urinsyre i forsøgsdeltagernes blod med gennemsnitligt 30 procent. Men der var ingen målbar forbedret effekt på deres nyrefunktion.
Måske det ikke handler om urinsyre, men noget bagvedliggende
”Vi må overveje, om de skadelige effekter på hjerte-kar og nyrer ikke stammer fra urinsyren i blodet, men at urinsyren kun skal betragtes som en markør for noget andet skadeligt,” siger Peter Rossing.
PERL har kun kigget på type 1-diabetes, og det kan derfor ikke afvises, om allopourinol har en nyrebeskyttende effekt hos patienter med type 2-diabetes.
”Vi må overveje, om allopourinol skal afprøves på type 2-diabetes. Allopourinol har vist sig at kunne sænke blodtryk hos overvægtige med forhøjet blodtryk, så det peger i hvert fald på en hjertekar-beskyttende effekt hos folk i risiko for at udvikle type 2-diabetes.”
