Skip to main content

Flygtninge fra Ukraine fordeles blandt de praktiserende læger

Ny aftale mellem Praktiserende Lægers Organisation (PLO) og Danske Regioner sikrer, at flere ukrainere får en læge tæt på deres bopæl, og at de alment praktiserende læger deles om opgaven.

PLO og Danske Regioner har indgået en aftale om fordelingen af flygtninge fra Ukraine blandt de alment praktiserende læger. Aftalen betyder, at ukrainere, der får opholdstilladelse, tildeles en alment praktiserende læge, de kan bestille tid hos, når de har behov for lægehjælp.

Fordelingen sker efter et system, hvor alle klinikker som udgangspunkt tildeles op til 20 flygtninge fra Ukraine per læge. Lægerne kan dog overfor kommunen give besked om, hvor vidt de ønsker flere end 20 personer. Hvis ikke der på den måde kan skaffes kapacitet nok, kan der ske en ny tildeling 1. juli, så hver læge får yderligere 20 patienter. Og er det heller ikke nok, kan der ske endnu en tildeling 1. oktober, så hver læge får yderligere 20 flygtninge. Altså i alt 60 flygtninge. Hvis der er behov for mere end 60 ukrainere pr. læge, så kræver det en ny aftale.

"Det har været vigtigt for os i PLO, at flygtningene fra Ukraine skal have adgang til deres egen læge, og at ukrainerne så vidt muligt fordeles ligeligt mellem alle praktiserende læger, så vi hjælpes ad med at løse opgaven i fællesskab," siger formand for PLO, Jørgen Skadborg.

Nogle læger vil derfor opleve, at de får ukrainere tilmeldt, selv om de egentlig har lukket for tilgang af nye patienter.

Lægerne honoreres for de ekstra patienter. Det kommer til at ske under særloven om ukrainske flygtninges adgang til midlertidig opholdstilladelse.  

Hos Danske Regioner hilser Bo Libergren, næstformand for Regionernes Lønnings- og Taksnævn, aftalen velkommen:

"Vi er med aftalen være med til at sikre, at flere ukrainere kan få en praktiserende læge tættere på deres bopæl. Det vil sige, at færre ukrainere fremover vil opleve, at de bliver nødt til at rejse langt for at komme til en praktiserende læge, som har åben for tilgang. Desuden gør vi det muligt for læger at tage flere patienter ind. Det er særligt relevant i de områder, hvor vi allerede oplever, at der er udfordringer med lægedækningen, og som potentielt kan få mange nye borgere som følge af, at ukrainere får opholdstilladelse."

Danske Regioner oplyser desuden, at det er de enkelte regioner, der beslutter om, om de vil anvende den nye aftale, eller de vil sikre lægedækning til ukrainerne på en anden måde. Aftalen omfatter alle ukrainere, der er i gang med eller fremover vil søge om midlertidig opholdstilladelse. De, der allerede har fået opholdstilladelse, har fået tildelt en almen praktiserende læge.

Aftalen ophører 17. maj 2024.