Skip to main content


Som læge og radiolog beundrer Marina Guk de danske praktiserende lægers professionalisme og brede viden. I praksisklinikken i Hurup er hun assistent. Foto: Hans Ravn

Fra Kiev til Hurup: En afbrudt løbebane med nye perspektiver

Marina Guk fra Kiev er assistent i en almen praksis i Hurup i Nordjylland, mens krigen raser i hendes hjemland. Som ukrainsk radiolog bliver man både imponeret over de danske lægers færdigheder og patienternes tillid.Hun håber en dag at kunne tage noget af det, hun her lærer, med tilbage til Ukraine. 

Det danske sundhedssystem er totalt anderledes end det ukrainske. Sådan lyder Marina Guks hovedindtryk, efter at hun siden marts måned 2022 har fungeret som assistent hos de alment praktiserende speciallæger Rønning og Hansen i stationsbyen Hurup i Nordjylland.  

”Danskerne stoler mere på lægerne. Hvis man som læge fortæller dem noget, stiller de ikke spørgsmålstegn ved det efterfølgende. De respekterer det. Den tillid kan jeg virkelig godt lide,” siger Marina Guk. Hun kom fra hovedstaden Kiev til flækken i Nordjylland for at bo hos sin søster i marts 2022, efter krigen var brudt ud 24. februar 2022. I hjemlandet arbejdede hun som radiolog, men den levevej har den 27-årige kvinde måttet afbryde og varetager nu sygeplejerskeopgaver, samtidig med at hun hjælper med at passe sin søsters børn.

Et frisk pust

Marina Guk dækker en regulær assistentstilling. Det fortæller Merete Hansen, den ene ejer af lægeklinikken i Hurup:

”At have Marina i klinikken er både et bidrag i en humanitær krise, men det er også et frisk pust. Hun udgør et par nye øjne på det danske system. Der er grund til stolthed over, at vi faktisk har et godt system. Sundhedsstyrelsen skal ikke godkende uden­landske læger for hurtigt, den danske uddannelse er altså god og grundig. Men jeg kan sagtens anbefale en ukrainer med sundhedsfaglig baggrund som assistent i en klinik.”

Merete Hansen karakteriserer Marina Guk som både ”flittig og omhyggelig” i løsningen af de arbejdsopgaver, som hun deler med en dansk sygeplejerske. Opgaverne inkluderer blodprøver, sårskift - altid under tilsyn fra en af klinikkens speciallæger i almen medicin, Merete Hansen og nordmanden Knut Rønning. 

Som læge og radiolog beundrer Marina Guk de danske praktiserende lægers professionalisme og brede viden:

”Lægerne her kan besvare så mange spørgsmål og dækker så mange områder fra det farmaceutiske til det kirurgiske. Man har kun almen praksis i et mere tidligt stadie i Ukraine,” siger Marina Guk og uddyber ved at forklare, at man i det krigsramte land tidligere opsøgte en slags nærhospitaler, hvor man så bedte om at blive tilset af en specialist, eksempelvis en gynækolog eller en ortopædkirurg. Hun fortæller om sine indtryk på engelsk og føler sig godt modtaget af de nordjyske brugere af klinikken, også selvom der for ældre nordjyder kan være noget kommunikationsbesvær:

”De lyde, I laver med jeres sprog, de er svære for mig at lave,” siger Marina Guk, der som andre ukrainske krigsflygtninge modtager danskundervisning.

Merete Hansen oplever også, at interaktionen mellem den fordrevne ukrainer og de lokale patienter fungerer fint:

”Jeg tror, de tænker, at vi gør noget godt i fællesskab ved at rumme hende, og jeg sorterer bevidst nogle bestemte patienter eller opgaver væk fra hendes program for at undgå problemer. Man skal kunne forstå personalet, så man er tryg,” siger Merete Hansen.

Et lykkeligt sammentræf

Det har været smertefuldt for Marina Guk at forlade sit land i frygt for sit liv. Men hun er taknemmelig, siger hun gang på gang, over den måde, danskerne har taget imod hende.

”Selvom jeg går til hånde med mindre ting i klinikken og mest laver laboratoriearbejde, så lærer jeg meget. Og måske kan jeg introducere nogle af de danske arbejdsmåder i Ukraine en dag,” siger Marina Guk. Hun nævner de danske plejehjem, de brede medicintilskud og den generelle ældrepleje i Danmark som indsatspunkter, der kunne løfte sundhedsvæsnet i Ukraine og håber, at hun kan inspirere magthaverne til også at trække hjemlandet i denne retning, når hun en dag vender tilbage.

Marina Guks søsters familie har boet i Danmark i mere end ti år i en lille landsby nær Hurup. Og hun har mødt andre ukrainere i området, der har boet i Danmark og typisk arbejdet i landbruget allerede forud for Ruslands invasion. Efter Marina Guk var landet i Danmark, mødte hun praktiserende læge Merete Hansen på skolen, hvor Marinas nevø går til fodbold med Merete Hansens søn. Marinas søster foreslog i denne sammenhæng noget arbejde eller praktik.

”Det var et lykkeligt sammentræf,” siger Marina Guk nu, hvor hun er en fast integrereret del af personalet i lægeklinikken.

Det nære perspektiv

Når man spørger den unge radiolog og lægeassistent om fremtiden, berører hun i første omgang det nære perspektiv, som lige nu er Nordjylland og ikke Kiev.

”Jeg kunne også godt tænke mig at prøve at være på et dansk hospital. Jeg lærer en masse af at være her, også selvom jeg ikke gør det, der var meningen i forhold til min uddannelsesplan om at blive radiolog, og at jeg for nogle år siden ikke ville have været i stand til at finde Danmark på et verdenskort. Måske om et år eller noget i den stil kan jeg tage tilbage til Ukraine,” siger Marina Guk om den uvisse fremtid.

Hun roser Danmark, også fordi man her i landet værner om sin fritid og sit hjemmeliv, men er også udfordret af det kolde og vindblæste klima. Som ung kvinde fra millionbyen Kiev interesserer hun sig også for fotografi og kosmetik. Den slags hobbyer er sværere at pleje i Nordjylland, hvor hun oplever, at de fleste går mere op i fodbold, cykling og anden sport.

”Men naturen er smuk og fuld af farver, selv når det regner og blæser,” siger Marina Guk.

Artiklen har været bragt i Medicinske Tidsskrifters managasin til almen praksis i december 2022