Antidepressiver skader ikke øjnene
Behandling med SSRI-antidepressiver er ikke forbundet med forhøjet risiko for glaukom (grøn stær). Det viser den første metaanalyse, der har set på sammenhængen mellem glaukom og disse antidepressive præparater.
Ifølge førsteforfatteren Hung-Yu Wang, fra Tsyr-Huey Mental Hospital, Taiwan, er det velkendt, at ældre antidepressive præparater, såsom de tricykliske antidepressiva, er associeret med en øget risiko for udvikling af glaukom og øget risiko for akut forværring af glaukom hos personer med sygdommen.
"Men den hypotetiske association mellem glaukom og de nyere antidepressiva, såsom SSRI og SNRI, har vist sig at være mindre konsistent gennem studierne," skriver forskerne og noterer, at et nyere studie ikke bekræfte associationen.
I metaanalysen inkluderede forfatterne seks case-control undersøgelser og en kohorte-undersøgelse med data fra 800.000 mennesker. Forskerne identificerede bl.a. en højere pupildiameter hos personer, der er i behandling med enten SSRI eller SNRI i forhold til dem, der ikke er eksponeret for disse præparater.
"Selvom mydriasis (pupildilatation) i sig selv ikke er årsag til glaukom, kan det føre til glaukom i kombination med andre risikofaktorer, såsom anatomisk snæver vinkel. Samlet set kan man ikke konkludere, at de nyere serotonerge antidepressiva er associeret med øget risiko for glaukom", skriver forfatterne i tidsskriftet Journal of Affective Disorders.
